Вегетаријански десерти

By Jovana Trajkoska

Јована и Руменка само ни покажаа дека и на вегетаријанците им е дозволено да бидат грешни, со десерти полни калории како пудингов погоре. Мими понуди веганска десерт опција…

By Jovana Trajkoska

Крем вафла

By Jovana Trajkoska

Вафла со вишни и Белгиска вафла

By Jovana Trajkoska

Home made колачи со мешан домашен мармалад и чоколадо во прав

By Mimi Krstevska

Во енергетската бомба на Мими има: рендано зелено јаболко и круша, мед, цимет, ѓумбир, ситно сецкано разно суво овошје, семки од тиква, сончоглед, лен и ореви…

By Руменка Цонева

Состојки
350 грама брашно
3 супени лажици прашок за пециво
1 кафена лажичка сол
50 грама какао во прав

175 милилитри студено цедено маслиново масло
375 грама шеќер
3 јајца
2 кафени лажички екстракт од ванила
1 голема тиквичка
За глазурата ќе ви треба100 грама млечно чоколадо

Подготовка

Чекор 1: Во длабок сад измешајте ги брашното, какаото во прав и солта.

Чекор 2: Земете уште еден длабок сад и во него измешајте ги маслиновото масло, шеќерот, јајцата и екстрактот од ванила, а потоа во него изрендајте ја тиквичката.

Чекор 3: Измешајте ги двата елемента (течниот и сувиот) со електричен миксер неколку минути додека да се спојат.

Чекор 4: Намачкајте ја големата Делимано тава за рерна со масло и во неа сипете ја смесата. Распространете ја смесата низ целата тава и печете 30 минути на температура од 160 степени. Можеби ќе треба да го корегирате времетраењето на печењето во зависност од длабочината на тавата за рерна која ја користите.

Чекор 5: За да ја направиме глазурата едноставно топиме чоколадо во сад врз жешка вода која полека испарува. Во зависност од квалитетот на чоколадото, во садот можете да ставите и путер или млеко за да стане светкаво.

Чекор 6: Извадете ја тортата и оставете ја да се излади, а потоа исечете три четвороаголника со еднаква големина. Наредете ја тортата во слоеви на чинија и прелијте ја со смесата од стопено чоколадо. Покријте ја тортата отстрана и одозгора, а потоа ставете ја во фрижидер за чоколадото да слегне.

Чекор 7: Сервирајте на чинија – ние на готовиот рецепт му ставивме рендано чоколадо одозгора. Исечете едно парче и уживајте со пријателите.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: