Експлозија од зеленчук

By Natasha Jovanovska

Наташа даде само еден пример како шпагетите се совршени во комбинација со куп зеленчук. More

Advertisements

Тавче гравче и други вкусни комбинации

By Jovana Trajkoska

Кој рече дека Македонија нема веге специјалитети, прсти да излишеш… More

Веге оброци од Руменка

By Rumenka Coneva

Руменка веќе повеќепати докажа дека е вистински креативец кога се работи за вкусни вегетаријански специјалитети. Задолжително ѕирнете ја нејзината трпеза…;) More

Веган Салата

By Bobby Slobodan Stojevski

Дали сте за една здрава веганска салата преполна витамини, минерали и доволно калории за да бидете најадени!?…:).. More

Веган непечена торта со морков, бадем, лешник и урми

By Svetlana Dimitrovska

За основата ви треба:

160gr морков изрендан, 200gr бадем сомелен, 100gr урми, 1 голема лажица цимет, малку ваила (не ванилин шеќер туку зрнца ванила), малку ѓумбир и сол. More

Салата како ручек

By Cibi Can

На адреса на ВегеПредизвикот ни пристигна и една ваква порака:

За некого салата, за мене најполезен ручек! More

Вкусни вегетаријански тестенини

By Jovana Trajkoska

Тестенини со домати, краставици, кашкавал и бибер More

Тајландска супа со тофу и други вкусни специјалитети

By Svetlana Dimitrovska

Состојки: 300gr брокула, 300gr боранија, 400gr компир, 150gr морков, 250gr пиперка, 150ml кокосово млеко (или во блендер измешајте 50gr кокосови трошки со 100ml вода), 400gr тофу, соја сос или сос од печурки, 800ml вода, малку лимон и црвено кари пире (red curry paste). More

Веганските чуда на Светлана

By Svetlana Dimitrovska

Веган колач со авокадо

Рецепт: http://www.youtube.com/watch?v=IsP3E73bAJw

2 дел: http://www.youtube.com/watch?v=jmoW7a9IBrg More

Веган бомбици

By Svetlana Dimitrovska

200gr  бадеми се мелат додека не станат путер од бадеми. Се додаваат 150gr урми и се продолжува со мелење. Последните 5-10 минути од мелењето се додава 100 gr кокос и вода по потреба (околу 40 gr).

Се формираат топчиња и се валкаат во кокос. Многу се вкусни!..:)…

Previous Older Entries Next Newer Entries